Rehabilitácia

Telesne postihnutým deťom v ZŠ na Ulici mládeže v Poprade je v súčasnosti umožnené počas vyučovania okrem liečebnej telesnej výchovy využívať aj rôzne druhy liečebných procedúr. Poskytovanie konkrétnej procedúry sa vykonáva pod dohľadom odborného personálu a na základe vyšetrenia rehabilitačného lekára. Za správne cvičenie a podanie liečebných procedúr zodpovedá fyzioterapeutka Daniela Sojáková.

 

VÍRIVÁ A PERLIVÁ VAŇA

 

Veľkú obľubu u detí má práve vírivá a perlivá vaňa. Slúži k celkovému uvoľneniu organizmu, prekrveniu svalstva, zlepšeniu metabolických procesov. Veľmi dobrý vplyv má aj na prekrvenie mozgu a tým prispieva k ľahšiemu učeniu. 

 

SAUNA

  

Sauna pribudla do školy na začiatku minulého školského roku. Slúži na celkové zvýšenie odolnosti organizmu, zlepšuje imunitu detí formou otužovania. Je veľmi vhodná na cievnu gymnastiku. Pomáha pri dýchacích ťažkostiach a problémoch s pohybovým aparátom.

 

PARAFÍN

  

Parafínové zábaly blahodárne pôsobia na uvoľnenie stuhnutého svalstva, čím dochádza k lepšiemu prekrveniu problematickej oblasti. Absolvovanie tejto procedúry sa uskutočňuje pred cvičením s fyzioterapeutom, pretože uvoľnené svalstvo umožní kvalitnejší výsledok cvičenia.

 

BIOLAMPA

  

Pôsobí na široké spektrum problémov so svalovým aparátom, dýchacích systémov, kožných zápalov a tlmí bolesti rôzneho pôvodu. Veľmi dobré účinky sú aj pri ožarovaní rôznych jaziev po operáciách alebo iných kožných deformít.

 

ELEKTROLIEČBA

  

Okrem základného účinku elektroliečby, ktorým je tlmenie bolesti, využíva sa aj ako prevencia proti ochabovaniu svalov. Zároveň kladne pôsobí na jazvy, uvoľnenie ztuhnutých kĺbov a taktiež pôsobí proti rôznym druhom zápalov.

 

ELEKTROMAGNET

  

Aplikuje sa pri množstve ochorení vnútorných orgánov, ale aj pri problémoch s pohybovým aparátom. Slúži na liečenie zápalov, problémov s tlakom, zúženia ciev, bolesti kĺbov, reumy a iných ochorení.

 

FITT LOPTY

  

Deťom sú k dispozícii fitt lopty rôznych veľkostí a tvarov. Cvičia na nich cviky na uvoľnenie a posilnenie svalov. Okrem toho cvičenie prispieva k zlepšeniu stability, rovnováhy a taktiež dochádza k prekrveniu organizmu.

 

POSILŇOVACIE STROJE

  

K zvýšeniu svalovej sily slúžia deťom aj posilňovacie stroje. Zlepšujú pohybový stereotyp a metabolické procesy v organizme. Okrem nich na posilnenie svalov sa využívajú aj stacionárne bicykle a stepper.

 

BICYKLE

  

Pre zlepšenie kondície, ako aj na posilnenie svalstva dolných končatín sa v dostatočnej miere využívajú stacionárne bicykle. Tešia sa veľkej obľube žiakov a pôsobia v rámci cvičenia aj ako vhodná relaxácia.

 

HYDROGALVANICKÝ KÚPEĽ 

  

Galvanoterapia (hydrogalvanický kúpeľ) je čiastočné pôsobenie galvanického (jednosmerného) prúdu na horné a dolné končatiny klienta pod hladinou vody. Tento prietok prúdu tkanivom vyvoláva aktívnu hyperémiu (prekrvenie), pôsobí na zlepšenie metabolizmu tkanív, zmenšenie opuchov a výpotkov, zmierňuje bolesti.  INDIKÁCIE: Postihnutie nervovej sústavy, vertebrogénne bolestivé syndrómy neuralgie, polyneuritídy, chabé obrny, degeneratívne a chronické zápalové ochorenia pohybovopodporného systému, svalom reumatizme, mimokĺbnom reumatizme, poúrazové stavy, vazoneurózy, kŕče lýtkového svalstva, syndróm nepokojných nôh, neskoršie štádia sudeckovej artrofie, zníženie tonusu svalstva končatín a iné.

 

TERMOAKUPRESÚRNE MASÁŽNE LEHÁTKO

    

Špeciálne lôžko ponúka liečbu s jade kameňmi. Terapia prináša kombináciu účinkov jade kameňov, akupunktúry, shiatsu masáže a infračerveného žiarenia, čím udržuje dobrú pohyblivosť chrbtice, odvádza z tela toxické látky, spomaľuje proces starnutia buniek, zázračne pôsobí na preťažené orgány a posilňuje imunitný systém organizmu. Vynikajúce vlastnosti masážneho lôžka sú k dispozícii našim deťom len vďaka "Nadácii Slovenskej sporiteľne, a.s. Bratislava", ktorá OZ pre TPD poskytla peňažný dar na zakúpenie tohto lôžka. Touto cestou im srdečne ďakujeme.

 

LIEČEBNÁ TELESNÁ VÝCHOVA

          

Uskutočňuje sa pod dohľadom fyzioterapeutky, ktorá vykonáva s deťmi rôzne druhy cvičení na základe odporúčania rehabilitačnej lekárky. Súčasťou je taktiež masáž horných i dolných končatín, ako aj svalov chrbta a šije. Tento druh telesnej výchovy výrazne prispieva k zlepšeniu fyzickej sily telesne postihnutých žiakov.